واکسیناسیون در کشور رایگان است

به گزارش وبلاگ مهیار، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی گفت: واکسیناسیون در کشور ما به صورت رایگان است و قرار هم نیست هزینه ای دریافت شود، اما ممکن است متناسب با توان مالی دولت، تغییراتی در این خصوص رخ دهد.

واکسیناسیون در کشور رایگان است

به گزارش خبرگزاری وبلاگ مهیار، فرامرز اختراعی با اعلام این که تا به امروز سیاست گذاری وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، واکسیناسیون در کشور به صورت رایگان بوده است و قرار هم نیست هزینه ای دریافت شود گفت:، اما ممکن است متناسب با توان مالی دولت، تغییراتی در این خصوص رخ دهد.

وی افزود: معمولا شرکت های خصوصی دارو ها را وارد می کنند و دولت یارانه آن را برای مصرف بیماران پرداخت می کند. دولت برای بسیاری از دارو ها یارانه ای را در نظر می گیرد به عنوان مثال عمده دارو های بیماران صعب العلاج تا 91 درصد یارانه دولتی دارد.

اختراعی با اعلام محدودیت واردات برای برخی واکسن ها مثل فایزر و اعلام اسامی شرکت هایی که قرار است واکسن های کرونا را وارد کنند گفت: فراخوانی برای شرکت های وارداتی دارو و واکسن داده شده است، اما محدودیت هایی برای برخی واکسن ها مثل فایزر وجود دارد و یا اینکه واکسن از برخی کشور ها که امنیت سیاسی و کارنامه مناسبی در صادرات ندارند وارد نخواهد شد، اما در واردات بقیه محصولات و منابع وارداتی محدودیتی نداریم.

آقای اختراعی با اشاره به انتقال فناوری واکسن اسپوتنیک وی روسیه به ایران گفت: پیش از این واکسن اسپوتنیک وی به ایران وارد شده است، ولی با انتقال تکنولوژی از خردادماه تولید انبوه این واکسن در حدود 1 تا 2 میلیون دوز در ماه انجام خواهد شد.

وی با تکذیب رانت برای برخی شرکت های خصوصی در جهت واردات واکسن کرونا به کشور گفت: تامین واکسن در سه حوزه و بسیار منظم انجام می شود. واردات، سومین مرحله از فرآیند تهیه واکسن است و کمترین سهم را در این سه حوزه به خود اختصاص می دهد. واکسن در دنیا بسیار کم و نایاب است به ویژه تامین آن برای کشور ما پیچیده است. تعدادی شرکت داخلی دولتی یا وابسته به دولت در حال تولید واکسن هستند که از اواخر بهار واکسن های کرونای این شرکت ها وارد بازار می شود. انتقال تکنولوژی یکی دیگر از این فرآیند ها است و دیگری تولید مشترک واکسن با کوبا است و مرحله آخر واردات است.

وی افزود: در عمده کشور های اروپایی به غیر از انگستان واکسن بسیار نایاب است و حتی شرکت های بزرگ آمریکایی تمامی مواد مورد استفاده تهیه رزین های کروماتوگرافی را از شرکت های اروپایی خریده اند و حتی به دوستانشان هم اجازه دسترسی آسان برای تهیه واکسن را نمی دهند. تامین واکسن جَنگی است که در تمامی کشور های دنیا وجود دارد.

رئیس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی تاکید کرد: چند شرکت علاقمند به واردات واکسن کرونا هستند، اما هنوز پیروز نشده اند.

آقای اختراعی با تاکید بر اینکه تامین واکسن کرونا به دلیل فراگیر بودن مقوله ای بسیار مهم و برای تمامی مردم است گفت: اولویت اول با کادر درمان است و سپس افراد پر خطر مثل بیماران صعب العلاج در گروه بعدی جای می گیرند و مردم عادی در گروه های بعدی بر اساس دسته بندی سنی واکسن را دریافت خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری وبلاگ مهیار به نقل از رادیو سلامت، وی افزود: محدویتی در راه های تامین واکسن وجود ندارد و کاری که بتوانیم انجام می دهیم اگرچه اعتقاد دارم تولید ملی جلوتر از بقیه مسیرهاست و ما با استفاده از واکسن های تولید داخلی، خیلی سریع تر از دیگر کشور های هم سطح مان مردم را واکسینه خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری آریا

به "واکسیناسیون در کشور رایگان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسیناسیون در کشور رایگان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید