چه چیزی سبب ابتلای واکسینه شده ها به کرونای شدید می گردد؟

به گزارش وبلاگ مهیار، تهران (پانا) - دو هفته پس از دوز دوم واکسن کووید 19 اثرات محافظتی واکسیناسیون به بالاترین حد خود می رسد. در این زمان فرد کاملا واکسینه شده است و اگر بعد از این مدت به بیماری کووید 19 مبتلا گردد در واقع دچار عفونت پس از واکسن می گردد.

چه چیزی سبب ابتلای واکسینه شده ها به کرونای شدید می گردد؟

به گزارش ایسنا، به طور کلی، عفونت های بعد از واکسیناسیون مانند عفونت های معمولی کووید 19 در افراد واکسینه نشده است اما بعضی تفاوت ها وجود دارد و افراد واکسینه شده با دو دوز واکسن باید مواردی را بدانند که در ذیل به آنها اشاره شده است.

بر اساس مطالعه علائم کووید، پنج علامت شایع در عفونت بعد از واکسیناسیون شامل سردرد، آبریزش بینی، عطسه، گلودرد و از دست دادن بویایی است.

بعضی از این علائم همان نشانه هایی است که در افراد واکسینه نشده مشاهده می گردد البته در این افراد سه مورد از شایع ترین علائم هم سردرد، گلودرد و آبریزش بینی است البته تب و سرفه مداوم هم گزارش می گردد.

تب و سرفه که از علائم پیشین کووید 19 هستند در افراد واکسینه که به بیماری مبتلا می شوند به ندرت مشاهده می گردد.

نتایج تحقیقی نشان داده است که افراد مبتلا به عفونت بعد از واکسن در مقایسه با افراد غیر واکسینه شده 58 درصد کمتر محتمل است که تب داشته باشند و بیماری کووید برای بسیاری از افراد بعد از واکسیناسیون مانند احساس سرماخوردگی توصیف شده است.

افراد واکسینه شده کمتر از افراد واکسینه نشده در صورت ابتلا به کووید 19در بیمارستان بستری می شوند بعلاوه به احتمال زیاد علائم کمتری در مراحل اولیه بیماری دارند و کمتر محتمل است به کووید طولانی مبتلا شوند.

دلایل خفیف تر شدن بیماری در افراد واکسینه شده می تواند به این علت باشد که اگر واکسن ها مانع عفونت نشوند، به نظر می رسد که افراد مبتلا، ذرات ویروس کمتری در بدن خود دارند اما این مورد هنوز تایید نشده است.

چه مواردی خطر ابتلا را افزایش می دهند؟

نتایج تحقیقات در انگلستان نشان داده است که 0.2درصد از جمعیت یا از هر 500 نفر یک نفر با واکسیناسیون کامل، بیماری شدید را تجربه می نمایند اما همه در معرض خطر یکسانی نیستند. به نظر می رسد چهار چیز به اندازه محافظت شما از واکسیناسیون یاری می نماید:

نوع واکسن

اولین مورد، واکسن خاصی است که دریافت نموده اید و کاهش نسبی خطر که هر نوع ارائه می دهند. کاهش نسبی خطر، معیاری است که نشان می دهد، واکسن به چه اندازه خطر ابتلا به کووید را در مقایسه با فردی که واکسینه نشده کاهش می دهد.

آزمایش های بالینی نشان داده است که واکسن مدرنا خطر ابتلا به کووید را در افراد واکسینه شده 94 درصد و واکسن فایزر این خطر را 95 درصد کاهش می دهد.

واکسن های جانسون و جانسون و آسترازنکا عملکرد کمتری داشتند و این خطر را به ترتیب در حدود 66 و 70 درصد کاهش دادند (البته اگر فاصله بیشتری بین دوزها باشد، حفاظت واکسن آسترازنکا به 81 درصد افزایش می یابد).

زمان واکسیناسیون

مدت زمان واکسیناسیون هم مهم است و یکی از دلایلی است که بحث بر سر دوز تقویت نماینده واکسن را افزایش می دهد. نتایج تحقیقات اولیه که هنوز در حال چاپ است (و باید به وسیله سایر دانشمندان مورد آنالیز قرار گیرد) نشان می دهد که محافظت در واکسن فایزر 6 ماه پس از واکسیناسیون کاهش می یابد.

سویه های ویروس

عامل مهم دیگر، نوع ویروسی است که با آن روبرو هستید. کاهش خطر تا حد زیادی با آزمایش واکسن ها در برابر شکل اولیه ویروس کرونا محاسبه شده است اما هنگام مواجهه با نوع آلفا، داده های بهداشت عمومی انگلستان نشان می دهد که دو دوز واکسن فایزر محافظت کمتری دارد و خطر ابتلا به علائم کووید را تا 93 درصد کاهش می دهد و در برابر دلتا، سطح حفاظت حتی به 88 درصد می رسد. این مورد درباره واکسن آسترازنکا هم صادق است.

مطالعه علائم کووید همه این موارد را تایید می نماید. داده ها نشان می دهند که در دو تا چهار هفته پس از دریافت دوز دوم واکسن فایزر، حفاظت در برابر سویه دلتا 78 درصد است و پس از چهار تا پنج ماه این رقم به 77 درصد کاهش می یابد.

سیستم ایمنی شما

مهم است که به خاطر داشته باشید که ارقام فوق به کاهش میانه خطر در بین جمعیت اشاره دارد. خطر ابتلا در شما بستگی به اندازه ایمنی و سایر عوامل خاص شخصی دارد (مانند اینکه چگونه در معرض ویروس قرار دارید و ممکن است به وسیله شغل شما مشخص گردد).

تناسب اندام معمولا با افزایش سن کاهش می یابد. شرایط پزشکی طولانی مدت هم ممکن است پاسخ ما به واکسیناسیون را مختل کند بنابراین افراد مسن یا افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند ممکن است سطوح کمتری از محافظت حاصل از واکسن در برابر کووید داشته باشند یا ممکن است محافظت آنان سریع تر کاهش یابد.

بعلاوه لازم به یادآوری است که آسیب پذیرترین افراد از نظر بالینی قبل از دیگران واکسن خود را دریافت نموده اند، احتمالا بیش از هشت ماه پیش که ممکن است خطر ابتلا به عفونت را به علت کاهش محافظت افزایش دهد.

آیا باید نگران باشیم؟

واکسن ها هنوز خطر ابتلا به کووید را تا حد زیادی کاهش می دهند بعلاوه به اندازه بیشتری در برابر بستری شدن در بیمارستان و مرگ محافظت ایجاد می نمایند. با این حال، این مربوط به مشاهده عفونت بعد از واکسیناسیون است و نگرانی این است که محافظت با واکسن با گذشت زمان کاهش یابد.

از این رو دولت بریتانیا در حال برنامه ریزی برای افزایش دوز به افراد آسیب پذیر است بعلاوه در حال آنالیز این است که آیا تقویت نماینده ها باید به طور گسترده تری تجویز شوند یا خیر. سایر کشورها، ازجمله فرانسه و آلمان هم در حال برنامه ریزی برای ارائه تقویت نماینده به گروه هایی هستند که در معرض خطر بیشتری از کووید-19 قرار دارند.

اما حتی اگر از تقویت نماینده ها هم استفاده گردد این را نباید به اسم عدم کارایی واکسن ها تعبیر کرد و در عین حال، ترویج واکسیناسیون برای همه واجدین شرایط که هنوز واکسینه نشده اند لازم است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "چه چیزی سبب ابتلای واکسینه شده ها به کرونای شدید می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه چیزی سبب ابتلای واکسینه شده ها به کرونای شدید می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید