کوچک ترین گربه سان وحشی خراسان جنوبی در آستانه انقراض

به گزارش وبلاگ مهیار، گربه شنی کوچک ترین گربه سان وحشی خراسان جنوبی است که در خطر انقراض واقع شده است. حضور این گربه برای اولین بار در سال 88 در بیابان و شنزارهای کویر همت آباد واقع در منطقه حفاظت شده پترگان ثبت شده است.

کوچک ترین گربه سان وحشی خراسان جنوبی در آستانه انقراض

به گزارش وبلاگ مهیار، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: تخریب زیستگاه گربه شنی باعث رفتن جمعیت این حیوان به سمت انقراض شده است.

گربه شنی با نام علمی Felis chaus؛ گربه سانی کوچک است که در منطقه ها کویری و صحرا زندگی می کند. این گربه خود را با منطقه ها فوق العاده خشک و تپه های شنی تطابق داده است. گربه شنی شب گرد است و روزها در یک سوراخ کم عمق استراحت می کند. اسدالله حاتمی اظهار کرد: گربه شنی کوچک ترین گربه سان وحشی استان است که در معرض خطر انقراض قرار گرفته است و حضور این گربه برای اولین بار در سال 88 در بیابان و شنزارهای کویر همت آباد واقع در منطقه حفاظت شده پترگان ثبت شد. وی افزود: جفت گیری در اواسط زمستان صورت می گیرد و احتمالاً دوبار در سال تولید مثل می کند. بعد از حدود 63 روز دو تا چهار بچه کور می زاید. چشم های نوزادان بعد از دو هفته باز می شوند. گربه شنی یکی از جانوران کمیاب ایران است و به سختی می توان آن را مشاهده کرد.

حاتمی ادامه داد: مهم ترین عامل کاهش جمعیت گربه شنی تخریب و نابودی زیستگاه این حیوان است.

وی یادآور شد: به دلیل زیستگاه و عادات و رفتار گربه شنی، تعداد این گونه خاص در استان مشخص نیست و این گونه تا به امروز در منطقه ها حفاظت شده پترگان در شهرستان زیرکوه، مظفری (شهرستان های فردوس و بشرویه)، شاسکوه (شهرستان های زیرکوه و قاین) و پناهگاه های حیات وحش نایبندان (شهرستان طبس) و رباط شور (شهرستان بشرویه) مشاهده شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "کوچک ترین گربه سان وحشی خراسان جنوبی در آستانه انقراض" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوچک ترین گربه سان وحشی خراسان جنوبی در آستانه انقراض"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید