اجاق گاز از آلودگی هوا مضرتر است!

به گزارش وبلاگ مهیار، ایسنا نوشت: براساس تحقیقات نو امپریال کالج لندن، آشپزی با اجاق گاز برای سلامتی مضرتر از زندگی در یک شهر آلوده است.

اجاق گاز از آلودگی هوا مضرتر است!

دی اکسید نیتروژن ریه ها را تحریک می نماید و می تواند وارد جریان خون شده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان و آلزایمر را افزایش دهد.

سرآشپزهای تلویزیونی اجاق های گاز را به جایگزین های برقی آن ترجیح می دهند اما دانشمندان می گویند که این گازها دی اکسید نیتروژن و ذرات معلق فراوری می نمایند و این سموم خطرناک در دودهای ناشی از ترافیک نیز یافت می گردد.

بچه ها و افراد مسن بیشترین آسیب پذیری را دارند و یک مطالعه نشان می دهد که اجاق گازها باعث آزاد شدن این سموم در هوای داخل خانه می شوند که سطح آن چندین برابر بیشتر از سطح آن در یک خیابان شلوغ شهری است.

براساس گزارشی از نیوساینتیست، بچه های که با کوله پشتی های مجهز به مانیتورهای رصد آلودگی هوا به مدرسه می رفتند مورد آنالیز قرار گرفته اند.

پروفسور فرانک کلی(Frank Kelly)، از امپریال کالج لندن، می گوید: بسیاری از بچه ها عصرها یعنی زمانی که یکی از والدین در حال آشپزی بوده است، بیشتر از راه مدرسه در معرض آلودگی قرار می گرفتند.

مطالعه ای دیگر نشان داده است که از هر هشت مورد آسم دوران کودکی در ایالات متحده، یک مورد به علت استفاده از اجاق گاز ایجاد شده است.

پروفسور کلی، که در این تحقیقات دخالتی نداشته، می گوید که اجاق های گاز منبع اصلی آلودگی هوای داخل خانه هستند و می توانند باعث تشدید یا حتی ایجاد آسم و سایر بیماری ها شوند.

او اضافه کرد: اگر یک خانواده کودک مبتلا به آسم داشته باشد، علائم کودک زمانی که اجاق گاز داشته باشند، بیشتر خواهد بود.

اجاق های گاز باعث می شوند که هوای داخل خانه چند برابر یک خیابان شلوغ در شهر آلوده گردد.

مطالعه دیگری نشان داده است که ساکنان جنوب کالیفرنیا که از اجاق گاز استفاده می نمایند به طور معمول در معرض سطوحی از دی اکسید نیتروژن و فرمالدهید قرار می گیرند که از آستانه ایمنی که به وسیله مقامات ایالات متحده برای آلودگی فضای باز مشخص شده فراتر است.

این مشکل در خانه های کوچک تری که تهویه مناسب ندارند، بدتر است.

پروفسور استفن لافت(Steffen Loft)، از دانشگاه کپنهاگ (Copenhagen)، می گوید: می توان گفت خطرات ناشی از اجاق گاز احتمالاً بیشتر از زندگی در یک شهر آلوده است.

اجاق های گاز به گرمایش جهانی نیز دامن می زنند. یک مطالعه در ایالات متحده نشان داد که نشت متان از اجاق گازها در ایالات متحده بر آب و هوا تاثیری مشابه انتشار دی اکسید کربن از حدود 500 هزار خودروی بنزینی دارد.

براساس گزارش ها، پخت و پز روی گاز ممکن است بیش از 100 میلیون نفر را در معرض سطوحی از آلودگی هوای داخل خانه قرار دهد که ناقض مقررات اتحادیه اروپا برای آلودگی هوا در فضای باز است. این سازمان می خواهد که همه اجاق گازها دارای برچسب هشدار بهداشتی باشند.

تا سال 2025، هیچ خانه جدیدی در بریتانیا از سوخت فسیلی استفاده نخواهد کرد و این حرکتی است که تقریبا به معنای داشتن اجاق های الکتریکی است.

پروفسور نیکولا کارسلاو(Nicola Carslaw) از دانشگاه یورک می گوید: این یک راه نسبتا آسان برای کاهش قرار گرفتن در معرض ذرات معلق و اکسید نیتروژن است.

او اضافه کرد در این بین، باز کردن یک پنجره و استفاده از یک فن می تواند در کیفیت هوای داخل خانه تفاوت ایجاد کند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "اجاق گاز از آلودگی هوا مضرتر است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجاق گاز از آلودگی هوا مضرتر است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید