اسکار در دستان اولین زن رنگین پوست و آسیایی تبار

به گزارش وبلاگ مهیار، تهران (پانا) - سال جاری آموزشگاه اسکار با رویگردانی از سنت همیشگی خود، نام برنده اسکار بهترین فیلم را پیش از بهترین بازیگران زن و مرد اظهار داشت. هر سال، اسکار بهترین فیلم آخرین جایزه ای بود که اهدا می شد. وقتی هم نام آنتونی هاپکینز به عنوان آخرین برنده اعلام شد، او در سالن حضور نداشت و به این ترتیب مراسم اسکار به ناگهانی ترین شکل ممکن به خاتمه رسید. هاپکینز که در کمال شگفتی اسکار بهترین بازیگر مرد را برای پدر برد، با 83 سال پیرترین برنده تاریخ اسکار است.

اسکار در دستان اولین زن رنگین پوست و آسیایی تبار

سال جاری اسکار به دلیل شرایط کرونایی یکی از بی رمق ترین سالهای خود و تحت تدابیر بهداشتی با حضور تعدادی محدود برگزار گردید و برترین های سینما در سال 2020 اعلام شدند.

این مراسم در بامداد دوشنبه 6 اردیبهشت، با تاخیری دوماهه به دلیل همه گیری کرونا برگزار گردید. مراسم اسکار سال جاری برای هشتمین بار در تاریخ و سومین بار متوالی بدون مجری سنتی روی آنتن رفت.

اسکار در چندین کشور جهان بطور همزمان برگزار گردید

آموزشگاه اسکار در این دوره در ماه دسامبر سال 2020 در اقدامی منحصر به فرد به دلیل بحران بوجود آمده از همه گیری کرونا، سه سینماگر شناخته شده در عرصه سینما و تلویزیون یعنی استیون سودربرگ، استیسی شِر و جسی کالینز را به عنوان تهیه کننده مراسم اهدای جوایز معرفی کرد. این تهیه کنندگان نیز در طول نزدیک به 5 ماه مانده به اهدای جوایز، بیانیه های مختلفی درباره نحوه چگونگی برگزاری مراسم صادر می کردند، بنا به اعلام همین تهیه کننده ها، مراسم اسکار سال جاری در چندین سالن، در چندین در کشور مختلف جهان و با تعداد محدود شرکت کننده برگزار گردید.

تنها ایرانی حاضر در مراسم اسکار

رامین بحرانی تنها ایرانی حاضر در مراسم که برای فیلمنامه فیلم ببر سفید محصول نتفلیکس نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شده بود.

در این مراسم که متفاوت از دوره های گذشته برگزار گردید و به سرانجام رسید، کلویی ژائو با فیلم سینمایی سرزمین آواره ها جایزه اسکار بهترین کارگردان را از آن خود کرد. هر چند نتوانست جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی را به دست آورد و آن را به نویسندگان پدر باخت. ژائو در تاریخ تقریبا 100 ساله آموزشگاه اسکار دومین فیلمساز زن پس از کاترین بیگلو و اولین زن رنگین پوست و آسیایی تبار است که برنده جایزه بهترین کارگردانی می گردد.

از دیگر نکات مهم مراسم سال جاری اهدای جوایز اسکار می توان به حضور نخستین بازیگر کره ای برنده جایزه در فهرست برگزیده ها اشاره نمود. ستاره 73 ساله میناری پس از اسکارهای تاریخی سال گذشته که به انگل و بونگ جون-هو رسید، بار دیگر نام سینمای کره جنوبی را سر زبان ها انداخت. فرانسیس مکدورمند هم با سومین جایزه اسکار بهترین بازیگر زن جایی ویژه برای خودش در کتاب رکوردهای جوایز آموزشگاه دست و پا کرد.

برندگان جوایز اسکار 2021 به ترتیب از اولین جایزه عبارتند از:

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: امرالد فنل برای زن جوان آینده دار

بهترین فیلمنامه اقتباسی: کریستوفر همپتن و فلوریان زلر برای پدر

بهترین فیلم بین المللی: یک دور دیگر تامس وینتربرگ - دانمارک

یهترین بازیگر نقش مکمل مرد: دنیل کالویا - یهودا و مسیح سیاه

بهترین چهره پردازی و آرایش مو: بلک باتم ما رینی

بهترین طراحی لباس: بلک باتم ما رینی

بهترین کارگردان: کلویی ژائو - سرزمین آواره ها

بهترین صدا: آوای متال

یهترین فیلم کوتاه: دو غریبه دور

بهترین فیلم کوتاه انیمیشن: هر اتفاقی بیفتد من دوستت دارم

بهترین انیمیشن بلند سینمایی: روح - پیت داکتر و دانا ماری

بهترین مستند کوتاه: کولت

بهترین مستند بلند: معلم اختاپوسی من

بهترین جلوه های ویژه: انگاشته

بهترین بازیگر نقش مکمل زن: یا-جانگ یون - میناری

بهترین طراحی صحنه: منک

بهترین فیلمبرداری: منک - اریک مسرشمیت

بهترین تدوین: آوای متال - میکل نیلسن

بهترین موسیقی متن: روح - ترنت رزنر، آتیکس راس و جان باتیست

بهترین ترانه: یهودا و مسیح سیاه

بهترین فیلم: سرزمین آواره ها

بهترین بازیگر زن: فرانسیس مکدورمند - سرزمین آواره ها

بهترین بازیگر مرد: آنتونی هاپکینز - پدر

منبع: خبرگزاری پانا

به "اسکار در دستان اولین زن رنگین پوست و آسیایی تبار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکار در دستان اولین زن رنگین پوست و آسیایی تبار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید