تصاویر ، بحران های عجیب در زندگی محسن تنابنده و پریناز ایزدیار ، فضای تاریک و تلخ این فیلم تا کجا ادامه دارد؟

به گزارش وبلاگ مهیار، به نظر می رسد سامان سالور به مرور و پس از سیزده 59، به سمت سینمایی گام برداشته که هم مضامین اجتماعی قوی دارد، هم بازیگر حرفه ای و هم قابلیت جذب مخاطب. سه کام حبس، تازه ترین فیلم او، تا امروز برترین فیلم کارنامه فیلمسازی است که با ساخته های نخستینش بیشتر متمایل به سینمای جشنواره پسند بود.

تصاویر ، بحران های عجیب در زندگی محسن تنابنده و پریناز ایزدیار ، فضای تاریک و تلخ این فیلم تا کجا ادامه دارد؟

به گزارش وبلاگ مهیار، فیلم سه کام حبس، غافلگیری های بسیاری دارد و این امتیازی است که نباید دست کم گرفت. به ویژه در سینمایی که فیلم ها و روایت ها و بازیگرانش بسیار تکراری شده اند.

زندگی نسیم (پریناز ایزدیار) پس از تصادف شوهرش مجتبی (محسن تنابنده) مدام دچار بحران می شود. بحران ها آنها را تا مرز ویرانی می برد. در نهایت اما اقدام پلیس جوان فیلم در بازگرداندن حلقه ها، هم تمهیدی برای نمایش فیلم (با توجه به فضای آن) و تطهیر پلیس است، هم نقطه سرانجام بر تلخی بی پایانی که زندگی نسیم و کل فیلم را فرا گرفته است.

آنچه سه کام حبس را به فیلمی تاثیرگذار تبدیل می نماید، روندی است که در خلق شخصیت ها و مناسبات واقعی و جزییات دارد. جسارت فیلمساز در نمایش رنج، زشتی و کژی های فردی و اجتماعی، به نفع جذب مخاطب کمرنگ نمی شود و فضایی واقعی را بر فیلم حاکم می نماید.

سه کام حبس جشنواره پسند نیست

اغلب آدم های قصه، درگیر مشکلاتند. آنچنان که نسیم را هم گرفتار می نمایند و چون سیلاب، او را همراه خود می برند. پنهان کاری و پیامدهایش، یکی از مهم ترین مضامین فیلم است. سیگار کشیدن نسیم در خلوت، گرفتگی چاه و اعتیاد مجتبی به شیشه و فوران فاضلاب در سراسر خانه، اشاره های درست فیلمساز به وضعیتی است که انتخاب ها و رویکردهای هر یک از ما می تواند منجر به آن شود. در چرخه آدم های فیلم، خانم سماوات (متین ستوده) و پیرزن (مریم بوبانی) که پاک و شریف و متعهدند، از گرفتاری مصون نیستند.

در کنار انتخاب درست و حضور خوب ایزدیار و تنابنده در نقش های اصلی نقش خوب نوشته شده پرستار با بازی سمیرا حسن پور هم در یاد می ماند. فیلمساز به اغلب شخصیت هایش فرصت دفاع می دهد. مجتبی می گوید برای حل مشکلاتش به فروش مواد روی آورده، پرستار سرطان دارد، پسر پیرزن بیمار و معتاد است و نسیم برای نجات خانواده کوچکش باید مواد بفروشد. این گونه است که فضای تاریک و تلخ فیلم باورپذیر و دلیل رفتار شخصیت ها منطقی می شود.

فیلم سامان سالور از معدود فیلم هایی است که به مسئله اعتیاد نگاهی متفاوت دارد و از این منظر، قابل توجه است. سه کام حبس، در دل سیاهی تمام می شود. سرباز رفته و نسیم، حلقه ها را پس گرفته. سخت است بتوان فکر کرد زندگی به قبل از بیماری مجتبی برمی شود؛ اما فردا، روز دیگری ست...

منبع: همشهری آنلاین

به "تصاویر ، بحران های عجیب در زندگی محسن تنابنده و پریناز ایزدیار ، فضای تاریک و تلخ این فیلم تا کجا ادامه دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر ، بحران های عجیب در زندگی محسن تنابنده و پریناز ایزدیار ، فضای تاریک و تلخ این فیلم تا کجا ادامه دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید