واکسن مدرنا 95 درصد ایمنی ایجاد کرد؟!

به گزارش وبلاگ مهیار، این شرکت امیدوار است که تا حدود یک میلیارد واحد تزریقی برای استفاده در دیگر کشور های جهان در سال آینده میلادی آماده کند. مقامات مدرنا گفته اند در نظر دارند که به همین منظور مراحل دریافت مجوز از کشور های دیگر را نیز آغاز کنند.

واکسن مدرنا 95 درصد ایمنی ایجاد کرد؟!

شرکت آمریکایی مدرنا (Moderna) گفت واکسن کرونای آزمایشی اش تا حدود 95 درصد موثر بوده و ایمنی ایجاد کرده است. هفته پیش شرکت داروسازی فایزر گفت که واکسن کرونای این شرکت در بیش از 90 درصد موارد از انتقال ویروس کرونا پیشگیری کرده است. فایزر این واکسن آزمایشی را با همکاری شرکت بیواِن تِک ساخته است.

براساس گزارش ها هر دو شرکت از روش نوینی برای ساخت واکسن برای مقابله با ویروس کرونا بهره برده اند. مدرنا (مادرنا) گفته است که این روز خوبی است و گفت قصد دارد در چند هفته آینده برای دریافت مجوز اضطراری استفاده از این واکسن، اقدام کند.

به گفته مدرنا این واکسن در آمریکا روی 30 هزار نفر آزمایش شده است. به نیمی از این افراد دو نوبت واکسن با یک فاصله چهار هفته زده شده و به نیم دیگر از شرکت کنندگان بعنوان شاهد واکسن بی تاثیر تزریق شده است. نتایج اولیه ای که مدرنا امروز گفت نتیجه تاثیر واکسن در 95 داوطلب اول بوده که علایم کرونا پیدا کرده اند.

دکتر استیفن هوگ، رئیس شرکت مدرنا می گوید که پس از آگاه شدن از این نتایج کاملا مسرور شده است: اصلا انتظار (این نتایج) را نداشتم، فکر نمی کنم که هیج یک از ما حقیقتا امید داشت که این واکسن در 94 درصد موارد در پیشگیری از کووید-19 موثر باشد.

بر اساس نتایج اعلام شده از سوی این شرکت 11 مورد حاد کووید در آزمایش مشاهده شده است، اما هیچ موردی در افرادی که به آن ها واکسن تزریق شده بود دیده نشد. مدرنا گفته است که انتظار دارد پس از طی مراحل دریافت مجوز از مقامات آمریکا 20 میلیون دوز (واحد) تزریق در کشور آماده داشته باشد.

این شرکت امیدوار است که تا حدود یک میلیارد واحد تزریقی برای استفاده در دیگر کشور های دنیا در سال آینده میلادی آماده کند. مقامات مدرنا گفته اند در نظر دارند که به همین منظور مراحل دریافت مجوز از کشور های دیگر را نیز آغاز کنند.

بازار های مالی آمریکا هم از این خبر استقبال کردند و سه شاخص اصلی بازار بورس در نیویورک افزایش یافت. شاخص داوو جونز در معاملات ابتدایی امروز با افزایشی معادل 192 واحد به بالای 29 هزار و 670 واحد رسید؛ که معادل 0/65 درصد افزایش بود.

شاخص اس اند پی-500 هم در معاملات امروز 0/42 درصد و شاخص نزدک هم شاهد 0/15 درصد افزایش در معاملات اولیه امروز بودند.

تفاوت نگهداری واکسن فایزر و مدرنا

حدود یک هفته پیش شرکت داروسازی فایزر گفت که واکسن ساخت آن ها در بیش از 90 درصد موارد از انتقال ویروس کرونا پیشگیری کرده است. فایزر این واکسن آزمایشی را با همکاری شرکت بیواِن تِک ساخته است. گزارش شده است که هر دوی این شرکت ها از یک روش تازه برای ساخت واکسن استفاده کرده اند.

گفته شده است که نگهداری واکسن ساخته شده توسط شرکت مدرنا سهل تر است و این واکسن در 20 درجه زیر صفر و برای مدت شش ماه ثابت است و می تواند در یک یخچال معمولی تا حدود یک ماه قابل استفاده باشد. اما واکسن ساخت فایزر نیاز به شرایط بسیار سرد و حدود 75 درجه زیر صفر دارد. این واکسن در یک یخچال معمولی می تواند حدود پنج روز قابل استفاده باشد.

کی می توانم واکسن کرونا را دریافت کنم؟

بستگی دارد که در کجای دنیا زندگی می کنید. مسئولان شرکت مدرنا می گویند که در هفته های آینده برای دریافت تأییده با نهاد های مربوط در ایالات متحده تماس خواهد گرفت. این شرکت انتظار دارد که 20 میلیون دوز از این واکسن در آمریکا قابل دسترسی باشد.

آن ها همچنین امیدوارند که سال میلادی آینده بالغ بر یک میلیارد دوز از واکسن برای استفاده در سرتاسر دنیا عرضه کنند.

آیا زدن واکسن کرونا بی خطر است؟

نگرانی قابل توجهی در زمینه ایمن بودن واکسن گزارش نشده است، البته باید در نظر داشت که هیچ چیز، حتی داروی استامینوفن، 100 درصد بدون عوارض نیست. در بعضی از بیمارانی که این واکسن به آن ها تزریق شده، خستگی کوتاه مدت، سردرد و درد گزارش شده است.

به گفته پروفسور پیتر اوپن شا، از امپریال کالج لندن: این اثرات از هر واکسنی که کارساز باشد و واکنش خوب سیستم ایمنی را برانگیزد، انتظار می رود.

منبع: فرادید

به "واکسن مدرنا 95 درصد ایمنی ایجاد کرد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن مدرنا 95 درصد ایمنی ایجاد کرد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید