یک شرکت ایرانی میدان گازی فرزاد ب را توسعه می دهد

به گزارش وبلاگ مهیار، توسعه میدان گازی فرزاد ب با امضای قراردادی به ارزش حدود یک میلیارد و 780 میلیون دلار، به شرکتی ایرانی واگذار می گردد.

یک شرکت ایرانی میدان گازی فرزاد ب را توسعه می دهد

به گزارش گروه مالی وبلاگ مهیار به نقل از وزارت نفت، با توجه به سیاست های وزارت نفت در راستای استفاده از ظرفیت شرکت های ایرانی، قرارداد توسعه بیع متقابل میدان گازی فرزاد ب فردا (دوشنبه، 27 اردیبهشت ماه) با حضور وزیر نفت، بین شرکت ملی نفت ایران به اسم کارفرما و شرکتی ایرانی به اسم پیمانکار امضا می گردد.

هدف از این قرارداد 1780 میلیون دلاری، دستیابی به فراوری روزانه 28 میلیون مترمکعب گاز ترش طی 5 سال اسم شده است.

گاز فراوریی این میدان برای فراورش به تأسیسات خشکی منطقه پارس 2 کنگان منتقل می گردد. در تأسیسات خشکی ابتدا میعانات گازی از گاز ترش تفکیک شده و سپس به منظور تثبیت به پالایشگاه فاز های 12 و 19 پارس جنوبی منتقل خواهد شد. گاز خروجی از تأسیسات خشکی طرح فرزاد ب هم برای فراورش بین پنچ پالایشگاه موجود در منطقه پارس 2 توزیع می گردد.

مهم ترین بخش های توضیح کار این قرارداد شامل حفاری هشت حلقه چاه فراوریی، ساخت و نصب دو سکوی سرچاهی فرعی و اصلی، احداث تأسیسات جداسازی مایعات در سکوی اصلی، احداث یک رشته خط لوله دریایی 36 اینچ به طول تقریبی 230 کیلومتر برای انتقال سیال ترش از سکوی اصلی به تأسیسات خشکی، احداث یک رشته خط لوله دریایی 10 اینچ به طول تقریبی 230 کیلومتر برای انتقال میعانات به خشکی، احداث یک رشته خط لوله 20 اینچ رابط دو سکو به طول 3 کیلومتر، احداث تأسیسات ساحلی طرح شامل تجهیزات دریافت سیال ترش فراوریی بخش فراساحل و جداسازی میعانات به همراه تأسیسات جانبی و خطوط لوله خشکی برای انتقال و توزیع گاز ترش و میعانات به پالایشگاه های مستقر در منطقه پارس 2 است.

بر اساس اعلام وزارت نفت، میزان گاز درجای میدان فرزاد ب حدود 23 هزار میلیارد فوت مکعب برآورد شده است که میزان میعانات گازی آن حدود 5 هزار بشکه در ازای هر میلیارد فوت مکعب گاز تخمین زده می گردد.

میدان مشترک گازی فرزاد ب در محدوده بلوک فارسی در نوار مرزی ایران و عربستان و در فاصله نزدیک 20 کیلومتری جزیره فارسی واقع شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "یک شرکت ایرانی میدان گازی فرزاد ب را توسعه می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک شرکت ایرانی میدان گازی فرزاد ب را توسعه می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید